Opis
SELANK jest syntetycznym analogiem naturalnego peptydu tuftsyny, która ma działanie m.in. immunomodulujące i prokognitywne, ale działa krótko i ma zbyt małą stabilność, by działać terapeutycznie. Selank opracowany został w Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych, w wyniku połączenia tuftsyny z ciągiem 3 dodatkowych aminokwasów. Poza leczeniem zaburzeń lękowych wpływa też na regenerację układu nerwowego i poprawę kognicji. Jest zatwierdzony do leczenia zaburzeń lękowych w Rosji, natomiast amerykańskie FDA go nie aprobuje.
Mechanizm działania tego heptapeptydu jest dość złożony, obejmuje kilka obszarów:
– Immunomodulacja
– Neurotrofiny (Większość farmakologicznych anksjolityków ma ujemny wpływ na pamięć, a Selank na tym polu się mocno wyróżnia, co jest jego wielką zaletą )
– Neurotransmitery (bez wątpienia ma wpływ na metabolizm i stężenie serotoniny)
– Ekspresja genów (wyraźnie działa na redukcję lęków)
KORZYŚCI
– zmniejszenie lęków i niepokoju
– brak działania sedatywnego i ogłupienia
– poprawa nastroju, łagodne działanie przeciwdepresyjne
– regeneracja układu nerwowego
– lekka poprawa pamięci i ogólnej kognicji, działanie nootropowe
– nie powoduje uzależnienia
W praktyce często Selank bywa używany, by wspomóc wychodzenie z różnego rodzaju nałogów (w tym alkoholu) lub uzależnień od leków przeciwlękowych. Niektórzy stosują również w ramach kuracji anti-aging, z uwagi na neuroprotekcję i wspomaganie działań przeciwutleniających. Nierzadkie jest też stosowanie Selanku typowo nootropowo, aczkolwiek w tym celu lepszym wyborem powinien być Semax, a Selank warto pozostawić do walki ze złym samopoczuciem.
Działanie przeciwlękowe jest potwierdzone w badaniach klinicznych na ludziach z zaburzeniami lękowymi i neurastenią, a efekty były tym mocniejsze, im silniejsze były lęki przed
wdrożeniem kuracji. Pozostałe działania (nootropowe, przeciwdepresyjne, wspomagające leczenie uzależnień itp.) nie mają potwierdzonych wyników w badaniach na ludziach, a jedynie w badaniach na gryzoniach lub wynikają z empirycznych doświadczeń jego użytkowników.
Przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne
Osoby o mocno wyczulonych zmysłach węchu i smaku mogą odczuwać pewien dyskomfort przy przyjmowaniu preparatu. Indywidualne predyspozycje mogą wpływać na reakcję alergiczną. Selank jest z reguły dobrze tolerowany i uważany za bardzo bezpieczny, nie ma specyficznych skutków ubocznych. Nie notowano do tej pory przypadków przedawkowania Selanku.
Nie ma poważnych interakcji z innymi lekami psychoaktywnymi, aczkolwiek ze względu na własne właściwości terapeutyczne, może z czasem zwiększać efektywność innych leków, co wymuszać będzie modyfikację dawkowania, dlatego łącząc Selank z innymi lekami należy koniecznie konsultować się z lekarzem prowadzącym. Stosowanie podczas ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane.
PRODUKT PRZEZNACZONY DO CELÓW BADAWCZYCH !
Wszystkie wyżej wymienione właściwości zostały zaobserwowane przy badaniach laboratoryjnych. Nie były one robione na ludziach, mają one charakter wyłącznie informacyjny. Wszelkie informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIS, GIF ani EFSA. Substancja nie jest lekiem, produktem spożywczym ani suplementem diety, nie nadaje się on do spożycia przez ludzi. Produkt jest kwalifikowany jako odczynnik chemiczny / materiał odniesienia dopuszczony do obrotu na terenie UE. Można go używać wyłącznie do badań naukowych. Produkty dostępne są tylko dla instytucji lub osób prywatnych, które są powiązane z działalnością badawczą lub laboratoryjną.